Wystawa członków JTF

Artykuł z szuflady (14.10.2016). Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli mają zaszczyt zaprosić na obchody 55-lecia istnienia Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Obchody połączone z otwarciem wystawy członków Towarzystwa odbędą się w dniu 28 października 2016 roku o godz. 17:00 w siedzibie DODN filia Jelenia Góra, przy ulicy 1 Maja 43. Ja ze swojej strony również zapraszam na obchody, a szczególnie na wymienioną zbiorową wystawę, w której biorę udział (zdjęcia poniżej). Przedstawiam notkę biograficzną do katalogu wystawy.

Michał Rażniewski

Urodził się we Wrocławiu w 1953 roku. Od 59 lat jest mieszkańcem Jeleniej Góry. Fotografuje od 1981 roku. Swoje pierwsze zdjęcia wykonał starym mieszkowym aparatem „Ercona”, który używa do dziś. Fascynowała go fotografia czarno-biała, z całym procesem jej tworzenia. Czerpał radość z tego, że ma duży wpływ na tworzenie obrazu fotograficznego i końcowy wygląd odbitek. Od 1985 roku uczestniczy w spotkaniach Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz wystawach, konkursach i plenerach. Fotografuje pejzaż i sport. Ostatnio zajmuje się tworzeniem galerii internetowych zawierających jego dotychczasowy dorobek fotograficzny: fotoreportaże z wypraw rowerowych i fotografie artystyczne okolic Jeleniej Góry. Także od 2000 roku prowadzi stronę o Helenie Mniszek (prababci) na której umieszcza skany starych zdjęć rodzinnych. Publikuje swoje zdjęcia w sieci, uznając to za najłatwiejszy sposób dotarcia do odbiorców . Tworzy również amatorskie filmy. Jest laureatem Nagrody Starosty Jeleniogórskiego „LICZYRZEPY” w dziedzinie turystyki.

Od autora:

Z fotografią obcowałem od dzieciństwa. Mój dziadek Jan Ficki był inżynierem leśnikiem i miał wiele pasji. Między innymi uprawiał fotografię dokumentalną związaną z jego pracą. Robił zdjęcia myśliwym, uwieczniał robotników podczas żniw, flisaków spławiających drewno. Rejestrował z drobiazgową dokładnością wydarzenia życia rodzinnego i towarzyskiego. Albumy otrzymałem w spadku, są one pokryte patyną starości, mocno postrzępione, ale jednak z dobrze zachowanymi zdjęciami. Oglądałem je z uwagą jeszcze jako kilkuletni chłopiec. Obecnie fascynują mnie po prostu. Stanowią prawdziwą kopalnię wiedzy o dawnych przedwojennych czasach. Ukazują jak wyglądał wtedy świat. Z przeszłości wyłaniają się dwory i pałace. Powozy i saneczki mkną po leśnych drogach. Widnieją sylwetki okutych w futra myśliwych stojących nad szeregami upolowanych wilków i dzików. Tak naprawdę emocje płynące z tych archiwalnych scen miały duży wpływ na moje zainteresowanie fotografią. Pierwsze zdjęcia wykonałem (jako kilkunastoletni chłopak) starym mieszkowym aparatem Ercona. Poważniej robieniem zdjęć zająłem się 1981 roku. Wywoływałem je w zaimprowizowanej ciemni w domowej łazience (tylko czarno-białe). Negatywy trzymałem w szafie a odbitki wklejałem do albumów. W 2000 roku kupiłem pierwszy komputer i skaner. Od tego momentu zaczęła się moja nieustająca przygoda z internetem. Zacząłem tworzyć strony internetowe. Stare analogowe aparaty zamieniłem na cyfrowe.

Komentarze